Deutsche Telekom je u trećem kvartalu 2024. godine ostvario solidne poslovne rezultate, koji su uglavnom bili pozitivni, iako su specijalni faktori iz prethodne godine imali značajan uticaj na neto dobit. Kompanija je nastavila da se fokusira na ključne strategije rasta, kao što su širenje 5G mreže, digitalizacija, integracija novih tehnologija i proširenje usluga u svojim ključnim tržištima.
Konkretno, obe strane Atlantika su Deutsche Telekom vodile ka godišnjem rastu neto prihoda u prva tri kvartala od 2,7 odsto, a ako izolovano posmatramo samo treći kvartal, on je dosad najuspešniji ove godine i veći je za 3,4 odsto u odnosu na treći kvartal 2023. godine.
Prihodi od usluga, kao druga komponenta prihoda, rastu većom godišnjom stopom – prva tri kvartala ove godine su veća za 3,9 odsto, a sam treći kvartal godišnje je porastao za 3,7 odsto. Iz perspektive profitabilnosti merene prilagođenom EBITDA AL, pozitivni rezultati prihoda i povećanom efikasnošću upravljanja troškovima reflektuju se na rast prilagođene EBITDA AL od 6,2 odsto, poredeći devet meseci ove i prošle godine.
Uspeh kompanije je još značajniji ako uzmemo u obzir da je odnos zaduženosti vraćen ispod ciljane vrednosti. Odnos neto duga (uključujući obaveze po osnovu lizinga većim delom se odnosi na infrastrukturu) prema prilagođenom EBITDA iznosio je 2,64 krajem septembra, u poređenju sa 2,94 godinu ranije i ispod je ciljane vrednosti od 2,75.
Jači slobodan novčani tok AL, koji je porastao za 28,3 procenta na godišnjem nivou u prvih devet meseci 2024. godine, doprineo je ovom razvoju. Slobodan novčani tok AL iznosio je 6,2 milijarde evra u trećem kvartalu 2024, što je povećanje od 32 procenta u odnosu na prethodnu godinu.
U oktobru, rejting agencija Moody's podigla je dugoročne izglede rejtinga Deutsche Telekoma na pozitivne. Akcije su dostigle najviši nivo u poslednje 23 godine. Prilagođena zarada po akciji dostigla je 1,43 evra nakon devet meseci, što je porast od 16 procenata u odnosu na isti period 2023. godine, postavljajući ovaj iznos na put ka ostvarivanju ciljane vrednosti od preko 1,75 evra za celu godinu.
Ukupno poslovanje Deutsche Telekoma veoma je zavisno od zapadnog dela Atlantika, jer tržišno posmatrano, iz Severne Amerike dolazi 64,4 odsto prihoda, dok Evropsko tržište doprinosi 35,1 odsto (od čega Nemačka 24,1 odsto).
T-Mobile US je prestigao konkurente sa snažnim rastom korisnika u trećem kvartalu ove godine. Baza postpejd korisnika porasla je za 1,6 miliona. Kompanija iz Severne Amerike jača korisničku bazu mobilne telefonije, a iz Nemačke dobija dominantno prihode od optike čije korišćenje naglo raste. U trećem kvartalu, za 70 odsto je uvećan broj novih korisnika optike u Nemačkoj i sada skoro polovina korisnika maloprodajnih širokopojasnih usluga koristi tarifne pakete sa brzinom od 100 Mbit/s i više.
U trećem kvartalu 2024. godine, operativni segment Deutsche Telekoma u Nemačkoj ostvario je rast zahvaljujući povećanju prihoda visoke vrednosti i boljoj efikasnosti troškova, sa povećanjem prilagođenog EBITDA AL za 2,7 odsto. U Sjedinjenim Američkim Državama, prilagođeni EBITDA AL porastao je za 7,7 odsto što je uglavnom rezultat rasta prihoda od usluga i smanjenja ukupnih troškova. U T-Mobile US, osnovni EBITDA AL porastao je za 1,7 milijardi evra, dostigavši 21,3 milijarde evra.
U Evropi, prilagođeni EBITDA AL porastao je za 8,2 odsto zahvaljujući pozitivnoj neto marži koja je kompenzovala veće indirektne troškove. U segmentu Sistemskih rešenja, EBITDA AL porastao je za 8,8 odsto, uglavnom zbog rasta u Cloud i Digital uslugama.
Međutim, da nije treći kvartal završen sa svim pozitivnim stopama rasta zaslužan je EBIT pokazatelj koji je umanjen za 37,9 odsto u prvih devet meseci u odnosu na isti period prošle godine. Ova promena je prvenstveno posledica prošlogodišnjeg dobita usled prodaje GD Towers, kada je kompanija prodala 51 odsto udela u Nemačkoj i Austriji.
Ovaj prihod je isključen iz prilagođene neto dobiti u 2023. godini. To je samo dodatni pokazatelj da telekomunikacione kompanije iz Adria regiona prate industrijske trendove jer je većina kompanija u našem regionu uradila istu stvar.
Dodatni efekti na EBIT u operativnom segmentu u Sjedinjenim Američkim Državama su veći trošak amortizacije u vezi sa ubrzanjima određenih tehnoloških sredstava u okviru modernizacije mreže, tehnoloških sistema i platformi T-Mobile US i delimično je kompenzovan manjim troškom amortizacije prava korišćenja imovine.
Koliko je važan razvoj infrastrukture u USA govori da je T-Mobile US potpisao sporazum sa KKR-om o akviziciji platforme "fiber to the home Metronet" u julu ove godine. U operativnom segmentu u Nemačkoj, amortizacija je povećana, delimično zbog prodaje i iznajmljivanja pasivne mrežne infrastrukture kao posledica prodaje tornjeva.
Kompanija skoro stoprocentno, tačnije 97,5 odsto, pruža 5G mrežu Nemcima na kraju trećeg kvartala dok preko svojih nacionalnih kompanija u ostalim zemljama u Evropi i pokriva u proseku 72,4 odsto populacije.
Možemo slobodno reći da Deutsche Telekom taba put našim telekomunikacionim kompanijama pružajući im smernice kako da najbolje iskoriste 5G mrežu. Dakle, za naše zemlje je prioritet što pre uvesti 5G tehnologiju, povećati pokrivenost, a potom ponuditi privatna 5G rešenja.
Tako je Deutsche Telekom u avgustu ove godine omogućio Univerzitetu primenjenih nauka u Merzeburgu privatnu 5G kampus mrežu za istraživanje 5G aplikacije, kao što su autonomna vožnja, logističke aplikacije i aplikacije za industrije, što će im koristiti za B2B prodaju sistemskih rešenja u budućnosti.
S obzirom na pozitivan razvoj poslovanja, pre svega na dominantnom USA tržištu, grupa je podigla očekivanja u ostvarenju prilagođene EBITDA AL od oko 43 milijardi evra, što je za 100 miliona evra više od poslednje procene. Kako je vraćen nivo zaduženosti u planirane okvire, očekivanja za prilagođeni slobodan novčani tok se nisu promenila, cilj je oko 19 milijardi evra.
Pretpostavka je da će veći zamah komercijalne politike biti neutralizovan investicionim odlivima, pre svega na tržištu USA. Da u kompaniji već zadovoljno trljaju ruke zbog rezultata ove godine, govori i najava isplate rekordne dividende od 90 evrocenti po akciji naredne godine za tekuću finansijsku godinu. Takođe, kompanija planira otkup akcija u 2025. od dve milijarde evra.