Bayer AG je predstavio planove za sveobuhvatne promene, uključujući otpuštanja menadžera, dok novi izvršni direktor Bill Anderson pokušava da oživi kompaniju koja se suočava sa krizom.
Radnici su podržali uspostavljanje novog operativnog modela koji će rezultirati "smanjenjem broja menadžera", pri čemu će to smanjenje početi u narednim mesecima i završiti se do 2025. godine, navedeno je u saopštenju kompanije u sredu.
Anderson se pridružio Bayeru u aprilu i preuzeo ulogu izvršnog direktora u problematičnom konglomeratu u junu, sa zadatkom da ga oporavi posle katastrofalne kupovine poljoprivredne kompanije Monsanto.
Opširnije
Bayer pretrpeo najveći pad ikada zabeležen zbog presude za Roundup
Eksperimentalni lek koji je propao, "asundexian", trebalo je da pomogne u ostvarivanju rasta kompanije nakon što trenutni najprodavaniji lekovi "xarelto" i "eylea" izgube svoje patentne zaštite u narednim godinama
20.11.2023
Bayer ulaže 250 miliona dolara u proizvodnju eksperimentalnih lekova
Farmaceutska kompanije Bayer Ag investirala je 250 miliona dolara u novu fabriku u Kaliforniji.
10.10.2023
Tražnja za semenom i hemikalijama podstakla profit Bayera
Kompanija Bayer AG prijavila je zaradu koja je malo veća od prognozirane, održavši potražnju za hemikalijama u poljoprivredi i semenom.
08.11.2022
Obećao je da će reformisati Bayer kako bi bio fokusiran na kupce - nešto za šta je sve vreme govorio da će zahtevati brojno smanjenje menadžerskih radnih mesta. Međutim, do sada je bilo nejasno da li će moći da sprovede taj novi pristup u Nemačkoj u kojoj su radnička prava prilično zaštićena. Sindikati su i dalje jaki u Nemačkoj, a velike kompanije poput Bayera imaju udruženja koja radnicima pružaju značajan uticaj na donošenje odluka.
Pad akcija
Bayerova situacija je toliko delikatna - sa akcijama koje su pale skoro 70 odsto od kupovine Monsanta za 63 milijarde dolara 2018. godine - da su čak i predstavnici sindikata u kompaniji sada spremni na veliki broj otkaza, navedeno je u saopštenju.
"U teškoj ekonomskoj situaciji kompanije, programi i mere koji su već sprovedeni nisu dovoljni, zbog čega smo, teškog srca, pristali na dalje rezove", rekla je Heike Hausfeld, radnica Bayera i zamenica predsednice Nadzornog odbora, u saopštenju.
Iako su smanjenja ključni deo Andersonovih napora za preokret, najava otvara drugo veliko pitanje: hoće li Anderson podeliti Bayerov holding. Obećao je da će u martu odgovoriti na to pitanje i mesecima je razmatrao opcije koje bi mogle uključivati razdvajanje na segmente zdravlja potrošača ili poljoprivrede.
Anderson nije ništa rekao o mogućnosti razdvajanja farmaceutskih operacija kompanije.
Ono što je važno, Hausfeld je rekla da "žestoko lobira" za dalje postojanje konglomeratne strukture Bayera.
Još jedan udarac
Bayer je još dublje upao u krizu od kada je bivši izvršni direktor Werner Baumann predvodio kupovinu Monsanta samo nekoliko nedelja od početka svog mandata. Bayer je nasledio lavinu pravnih problema sa tom kupovinom, uglavnom zbog tvrdnji da herbicid "roundup" izaziva rak, što Bayer negira. Kompanija je obećala da će potrošiti do 16 milijardi dolara kako bi okončala te pravne probleme, ali nije uspela da okonča te tužbe.
Bayer je u novembru doživeo još jedan udarac, kada je njegova najperspektivnija eksperimentalna terapija "asundexian", lek protiv tromboze, propao u ključnom ispitivanju poslednje faze. Sada je nejasno da li će farmaceutski segment Bayera moći da poveća prodaju do kraja ove decenije.
Suočen sa svim ovim izazovima, Anderson je u više navrata naglašavao da Bayer, zajedno sa većinom velikih preduzeća, treba radikalno da ukine birokratiju. On je tvrdio da slojevi upravljanja ograničavaju sposobnost ljudi da dobro rade svoj posao. On je rekao da moć treba da se spusti na radnike, od kojih su mnogi vrhunski naučnici ili ambiciozni prodavci, koji su najbliži kupcima kako bi se odluke mogle brže donositi i radnicima je posao više isplativ i zabavniji.
Anderson je implementirao mnoge od ovih pristupa dok je bio na čelu farmaceutske kompanije Roche Holding AG - uključujući otklanjanje tradicionalnih procesa godišnjeg budžetiranja i uvođenje ciklusa od 90 dana u kojima se radnicima procenjuje kako troše resurse kompanije.