Imalo bi smisla da Alibaba razmišlja o otvaranju logističkog centra u Srbiji, kaže izvršni direktor Ananasa Marko Carević za Bloomberg Adria TV, ali ističe da nije na njemu da komentariše razloge posete osnivača kineske platfome za e-trgovinu Jacka Ma s obzirom na to da nije bio deo agende kada je kineski milijarder posetio srpsku prestonicu kako bi se detaljnije upoznao sa pojedinostima koje nudi sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine.
"Alibaba nije samo e-trgovina. Ja sam tokom azijske karijere koja je trajala nekih šest-sedam godina, imao prilike da sarađujem sa mnogim kompanijama gde je Alibaba vodeći investitor ili, da kažemo, sto posto vlasnik firma poput Lazade, koja je najveći e-commerce u istočnoj Aziji, Paytena, koji je najveći 'wallet' u Indiji, itd.", kaže Carević.
Razloga za posetu može biti jako puno, dodaje on i kaže da je Alibaba kao ekosistem digitalnom svetu. "Kad pogledate to kao jedan proces i mogući razlog dolaska, vi tu imate bescarinsku trgovinu o kojoj pričamo, koja definitivno rešava problem same carine, ali i procese carinjenja", kaže Carević. "Ali s druge strane, ono što Alibaba možda ima u vidu jeste otvaranje logističkog centra u regionu kojim bi mogao da opsluži čitavu Evropu jer ceo taj proces dostave je vrlo nepredvidiv i samim tim, imajući u vidu da je Srbija regionalno pozicionirana jako dobro. Vi možete skratiti proces isporuke različitih proizvoda s Alibabe i do 45 dana u slučaju da se određeni deo asortimana drži u Srbiji."
Opširnije
Nedelja u kojoj su u Srbiju stigli Jack Ma i Barbie
Suosnivača Alibabe i jednog od najbogatijih Kineza svuda bismo mogli očekivati u provodu tokom letnjih meseci, samo ne na beogradskih 37 stepeni.
21.07.2023
Jack Ma se provodio u Beogradu i merkao sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom
Otvaranje Alibabinog distributivnog centra u Srbiji potpuno bi promenilo ecommerce tržište u našoj zemlji.
18.07.2023
CEO Ananasa: Akvizicijom Groupera štedimo godinu rada
Ananas E-commerce sledeće nedelje zvanično će postati vlasnik makedonske platforme za e-trgovinu Grouper.
23.09.2022
Ono što treba imati na umu jeste da Jack Ma već duže nema upravljačku poziciju u kompaniji, pa da bi cela prethodna priča dobila na značaju, važno je znati da li je još neko iz menadžmenta kompanije bio u poseti. Carević kaže da informacije o tome nema, a kada je u pitanju izvesnost uspostavljanja jednog takvog logističkog centra na našem tržištu, kaže da je korona malo usporila taj proces, ali da postoji trend smanjivanje globalne zavisnosti.
Dolazak Alibabe u region bi podigao efikasnost u regionu. Alibaba je izvorno B2B kompanija, pa potencijalno otvaranje logističkog centra kod nas unapredilo lanac snabdevanja svih kompanija, objašnjava Carević.
Ananas upetostručio broj zaposlenih
Govoreći o razvoju poslovanja Ananasa u Srbiji, najmlađeg biznisa Miroslava Miškovića, Carević u razgovoru za Bloomberg Adriju navodi da se od marta do kraja ove godine očekuje da se broj trgovaca na platformi utrostruči i dostigne 1.000, dok je broj zaposlenih za godinu i po povećan sa 60 na skoro 300.
Skoro polovina zaposlenih radi u IT-ju, kaže i dodaje da je plan povećanja obima prometa veoma ambiciozan. "Raste jako brzo, planovi su veliki, ne pričamo o dvostrukim procentima nego koliko puta veći promet." Ipak, godišnje projekcije nije želeo da otkrije i najavio da se rezultati objavljuju jednom godišnje, u januaru.
Da su ambicije zaista velike, govori i činjenica da Carević priželjkuje da prosečan Srbin, odnosno Balkanac, kada nešto pretražuje, prvo ukuca Ananas, umesto Google.
"Najveća konkurencija nam je Google. Ono što hoćemo da postignemo je da prosečan Srbin i Balkanac ustane ujutru i hoće nešto da kupi ode prvo na Ananas, a ne na Google", kaže on i dodaje da se tako nešto već desilo u Rumuniji i Poljskoj. "Dug je put i nije lak."
Isporuke samo preko kurira
Iako kaže da trenutno poslovanje Ananasa izgleda kao da se avion popravlja u letu jer godišnji planovi ne mogu da daju preciznu sliku o tome kakav će rezultat zaista biti, u prethodnih pet meseci je broj artikala dupliran, na 250.000. Efikasnost je povećana pet puta, najviše zahvaljujući integraciji i AI alatima.
Najveća boljka tržišta, a reč je o vremenu isporuke kupcima, ih, kako navode, ne dotiče, jer 97 odsto pošiljki ide dan za dan. A zasada ne planiraju da se bave distribucijom.
"Naša ideja je potpuna liberalizacija tog tržišta. Mi smo vlasnici softvera i korisničkog iskustva, a onda imamo saradnju sa praktično svim logističkim kompanijama koje rade isporuku. Nije ideja da se mi time bavimo nego da to što više strukturiramo da korisnik ima predvidivu uslugu podjedanko dobru bez obzira koji je kurir u pitanju.
Trenutno su u fazi preseljenja u novo skladište u Staroj Pazovi od 8.000 kvadratnih metara, koje će, kako navodi Carević, biti potpuno drugačije, ne želeći da otkriva detalje.