Očekivana zarada eBaya za tekući kvartal nije ubedila investitore u delotvornost napora kompanije da oživi onlajn prodaju. Nakon objavljivanja novih prognoza, akcije su pale.
Za period koji se završava u martu očekuje se da će prihod biti između 2,31 i 2,36 milijardi evra, odnosno približno isti kao i prošle godine. U četvrtom kvartalu prodaja je pala za 3,9 odsto, odnosno na 2,37 milijardi evra. Kompanija za e-trgovinu kaže da je 31. decembra imala 134 miliona aktivnih kupaca, što je pad prometa od devet odsto u odnosu na prethodnu godinu, odnosno sedmi kvartal zaredom.
"eBay se vratio na nivoe pre pandemije, gubi kupce i smanjuje prodaju", rekao je Brian Yarbrough, analitičar u kompaniji Edwar Jones. Dodao je da investitore muči pitanje da li su menadžeri kadri da to preokrenu. "Osim ako ne tražite neobičan i starinski predmet, većina kupaca je zaboravila na eBay. Samo se o tome mnogo ne govori na način na koji se priča o Wolmartu, Targetu i Amazonu", rekao je Yarbrough.
Deljenje otkaza
Izvršni direktor eBaya Jamie Iannone pokušava da smanji troškove kako bi ih uskladio s padom prodaje koja se smanjila nakon ekspanzije tokom pandemije Kovid 19. Početkom ovog meseca eBay je najavio otpuštanje oko 500 zaposlenih, odnosno četiri odsto svoje radne snage.
Cilj kompanije je da proda više luksuznih artikala kao što su satovi kako bi povećala prihod, dok takođe nudi i druge artikle kako bi privukla kupce koji vode računa o ceni. U nastojanju da privuče kolekcionare, eBay nudi uslugu trgovine i provere autentičnosti kolekcionarskih figurica i drugih predmeta, i pravi klimatizovane trezore za njihovo skladištenje.
Iz sedišta kompanije u San Hozeu u Kaliforniji saopštili su u sredu da je prihod od oglašavanja na njihovom sajtu u poslednjem kvartalu porastao za 19 odsto, odnosno 260 miliona evra. S druge strane, bruto obim robe, odnosno ukupna vrednost robe koju je prodao eBay, pala je za 12 odsto, na 17,1 milijardu evra, u tromesečju praznika, ali je i dalje premašila prosečnu procenu analitičara. Akcije eBaya prošle godine su pale za 38 odsto.
Takođe, početkom februara Amazon je peti kvartal zaredom prijavio finansijske gubitke zbog usporavanja onlajn prodaje. Najveća svetska kompanija za e-trgovinu otpušta 18.000 zaposlenih, nakon naglog širenja tokom pandemije, odakle je došao višak zaposlenih.