Pažljiviji pogled na LooksRare platformu koja je brzo postala vodeće NFT tržište po obimu trgovanja pokazuje da većina aktivnosti zapravo svodi na to da korisnici prodaju tokene sami sebi kako bi lakše zaradili nagrade, to jest više novčića.
Platformu su u januaru pokrenula dva anonimna suosnivača - koji se predstavljaju kao Zodd i Guts - kao alternativu tržišnom lideru OpenSea tokom vrhunca NFT buma. Sajt je planirao da doda nove funkcije kako bi namamio NFT entuzijaste, navodi se u objavi na blogu njihovog sajta. Skoro sve te inicijative su se fokusirale na podsticajni program formiran oko tokena Looks, koji se dodeljuje aktivnim korisnicima platforme.
Oko 18 milijardi dolara obima trgovanja na platformi, ili oko 95 odsto ukupnih aktivnosti, može se pripisati onome što se često naziva trgovina pranjem, prema podacima koje je prikupio sajt specijalizovan za NFT CryptoSlam. Transakcije se posmatraju kao jedna od mnogih sivih zona u kripto-svetu kada je u pitanju regulacija. U ovom slučaju, prodaja se vrši da bi se osvojili novi tokeni, a ne da bi se pumpale njihove cene i time mamili kupci. Tržište ima koristi od naknada koje se generišu za svaku transakciju.
Predstavnici LooksRarea nisu bili dostupni za komentar, a na veb-stranici se kao "LooksRare tim" navode samo pseudonimi i pozicije.
Istovremeno, LooksRare je efikasno doprineo prikrivanju smanjenja potražnje na NFT tržištu. Ukupna prodaja na OpenSea u padu je od januara, pokazuju podaci Dune Analyticsa. Prema podacima DappRadara, obim prodaje na sajtu opao je za 67 odsto za 30 dana. Broj trgovaca je smanjen za 23 odsto.
Mogućnost zarađivanja tokena, iako je u pitanju istaknuti aspekt decentralizovanih finansija (DeFi), relativno je nova karakteristika za NFT platforme. Rarible je bio među pionirima na tom polju prošle godine. Naknade LooksRarea se takođe distribuiraju vlasnicima Looksa. Neki pravnici misle da je trgovanje pranjem koje povećava obim na platformi LooksRare nezakonito.
"Nije me briga da li su u pitanju akcije, obveznice, bitcoin, NFT ili bejzbol kartice", rekao je David Silver, advokat iz Coral Springsa na Floridi koji radi na kripto-slučajevima. "Trgovina pranjem je oblik tržišne manipulacije u kojoj investitor istovremeno prodaje i kupuje isti instrument da bi stvorio obmanjujuće, veštačke aktivnosti na tržištu."
Cena Looks tokena se više nego utrostručila u januaru pre nego što je pala na nešto iznad početne cene, prema podacima koje je prikupio CoinMarketCap.
Model sličan DeFiju preuzima sve veći broj sajtova koji žele da prigrabe udeo OpenSea na tržištu NFT-ova. Takođe, naknade LooksRarea iznose dva odsto, što je manje u odnosu na 2,5 odsto za OpenSea.
"Čini se da se organska trgovina zaista povećava u LooksRareu", rekao je Pedro Herrera, viši data analitičar u DappRadaru. "Razlika između prodaje skupih NFT-ova kao što je BAYC na LooksRareu umesto na OpenSeau može postati razlika od jedan do dva etera koje prodavac uštedi. Dakle, izgleda da NFT zajednica polako usvaja i neke nove opcije."
Van trgovine koja je povezana sa Looks tokenima, LooksRare ostaje relativno malo tržište za NFT u poređenju sa OpenSea, koji dnevno ima oko 10 puta više aktivnih korisnika, govore podaci Nansena.
(Napomena da developeri platforme nisu dali svoj komentar je pomerena na četvrti paragraf.)