Ceo poslovni model kriptovaluta bi se mogao srušiti, a kompanije sa Wall Streeta ne mogu biti srećnije.
Sada kada je američka Komisija za hartije od vrednosti (engl. Securities and Exchange Commission - SEC) odlučila da reguliše niz digitalnih kovanica kojima se široko trguje kao hartijama od vrednosti i nakon što je tužila dva njihova najveća sedišta trgovanja zbog prodaje bez prethodnog registrovanja tokena kod nadležnih organa, postoji velika šansa da bi lideri blokčejna konačno mogli da pređu na regulisane banke.
Iz perspektive finansijske stabilnosti, smena će biti dobrodošla. Berze digitalne imovine, koje su ljudima omogućavale to i više od toga, prerasle su u banke iz senke koje nude trgovcima finansijski podsticaj u visini do 125 puta na njihovu investiciju, iako su sve vreme bile slabo regulisane.
Opširnije
Bitcoin blizu jednogodišnjeg maksimuma usred pomame za spot ETF-ovima
Menadžer sredstava Fidelity navodno priprema svoju prijavu za fond kojim se trguje na berzi za spot trgovanje u sektoru digitalne imovine.
28.06.2023
Elon Musk stao iza novog mim-koina
Wall Street Memes je u pretprodaji prikupio više od deset miliona dolara.
26.06.2023
Nalet bitcoina se zaustavio na oko 30.000 dolara
Investitori su procenjivali nalet zahteva u SAD za pokretanje fondova kojima se trguje na berzi na spot tržištu kripto-novčića.
22.06.2023
Ako krize likvidnosti i solventnosti u sektoru kriptovaluta još nisu ugrozile glavne tokove finansija, to je samo zbog njihovih ograničenih veza. Međutim, samo je pitanje vremena kada će se ove dve stavke bliže isprepletati. Do nekog od tih preplitanja može da dođe i van SAD. Čak i dok je SEC vršio pritisak, zakonodavac iz Hongkonga je na Twiteru pozvao operatere za trgovinu virtuelnom imovinom da dođu u grad u kom je 1. juna pokrenut novi regulatorni režim. Ambicije Hongkonga o kripto-habu imaju prećutnu podršku Pekinga.
Na kraju će ipak prevladati razmišljanje u Vašingtonu, jer nijedan finansijski centar od ugleda neće želeti da rizikuje svoju stabilnost zarad dodatnog posla. A raspoloženje u odnosu na regulisanje u SAD je prilično jasno. Iako je SEC krajem 2020. godine optužio kompaniju Ripple Labs i njene najviše rukovodioce da su prodali XRP tokene, a da ih prethodno nisu registrovali - FTX Sama Bankman-Frieda pokazao se kao najspektakularniji od prošlogodišnjih kripto-debakala - učinio je veliki obračun neizbežnim. Stigao je ovog meseca sa SEC-jem, koji je tužio Binance Holdings i Coinbase Global. Nakon tužbi, banke povlače podršku sa veb-stranice kompanije Binance u SAD, čiji klijenti više neće moći da donose ili uzimaju dolare. Binance.US, koji je opisao građansku akciju SEC-ja kao neopravdanu i obećao da će se boriti protiv toga, preći će na razmenu samo kriptovaluta.
U međuvremenu, Coinbase, koji je demantovao navode SEC-ja da je delovao kao berza, broker-diler i klirinška kuća – sve bez registracije kod agencije za bilo koju od tih uloga – pod pritiskom je državnih regulatora koji zahtevaju da najveća američka kripto-berza zaustavi svoj program zalaganja ili takozvanog stejkinga (engl. staking). Stejking je vrsta usluge koja kanališe kapital za decentralizovane finansije, ili DeFi projekte, dajući investitorima pasivni prihod za zaključavanje njihove kripto-imovine putem softvera koji se samostalno, automatski izvršava, poznatog kao pametni ugovori.
Opšta poruka nadležnih organa je sledeća: investitore treba postepeno istiskivati iz krajeva sveta u kojima je trgovina kriptovalutama neregulisana, a da im se ne uskrati efikasnost decentralizovanih knjiga (engl. ledgers), pametnih ugovora ili neke druge hvaljene inovacije. Neka prosečan mali klijent banke stavi deo svojih depozita na blokčejn. Sve dok dobro regulisana depozitna institucija kanališe te štednje, neće biti razloga za brigu o dodatnom sistemskom riziku. Prinosi za investitore neće doći od prekomernog podsticaja, već do stvaranja frakcija. Mogućnosti ulaganja koje su obično rezervisane za bogate klijente privatnog bankarstva postaće dostupne korisnicima na masovnom tržištu.
To se dobro uklapa sa vizijom objedinjene knjige Banke za međunarodna poravnanja (engl. Bank for International Settlements). Digitalne valute centralnih banaka će se nalaziti u jednom delu knjige, dok će kovanice bankovnog depozita biti smeštene u drugom. Iza druge particije će se nalaziti sva stvarna imovina koja može da se kupi - akcije, obveznice, stanovi, putevi sa naplatom putarine - u tokenizovanim oblicima. Celokupna stvar će biti analogna pametnom telefonu, u kom sve aplikacije koriste isto programsko okruženje. Baš kao što slika snimljena kamerom telefona može da se očita aplikacijom društvenih medija, novac bi se nesmetano kretao između odeljaka objedinjene knjige i odlazio u sve vrste usluga o kojima sanja privatni sektor.
Mejnstrim finansije, pod nadzorom nacionalnih monetarnih vlasti, dugo su posmatrale sektor kriptovaluta kao u osnovi nestabilan i društveno beskoristan. Neregulisane razmene, stejblkoini koji liče na fondove tržišta novca i spekulativni altkoini (stvari koje nisu bitcoin i ether) nesumnjivo su bili pioniri mnogih blokčejn aplikacija. Ubuduće, licencirane finansijske institucije poput JPMorgan Chase & Co. takođe mogu da preuzmu kontrolu nad tehnologijom. Na kraju krajeva, tokenizovani depoziti klijenata će ponuditi sve funkcionalnosti programabilnog novca. Pa zašto ih onda ne promovisati u pametnim ugovorima, kao alternativu stejblkoinima, poput USDC-ja kompanije Circle Internet Financial Ltd.?
Američka regulatorna tela su odlučna u kontroli neobuzdanog rasta kriptovaluta, Wall Street može da pređe na tokenizovane verzije sopstvenih tradicionalnih proizvoda, počevši od skromnog bankovnog depozita.