Uprkos neprestanom ravnom preispitivanju, učinak ove klase imovine prkosio je očekivanjima i zaprepastio skeptike.
Finansijska tržišta imaju zabrinjavajuće kratko pamćenje. Sanjarenje o budućnosti je mnogo moćnije od razmišljanja o prošlosti.
Pogledajte samo šta se dogodilo na tržištu kriptovaluta dok je američka vlada uspešno procesuirala suosnivača kompanije FTX Sama Bankman-Frieda za jedno od najvećih finansijskih krivičnih dela u istoriji. Cene kriptovaluta nastavile su da se oporavljaju od prošlogodišnjeg kraha, umesto da se prodaju po niskim cenama (investitori treba da se podsete na to koliko su svi pogrešili tokom uspona digitalne imovine uopšte, a posebno uspona imperije Bankman-Fried).
Opširnije
Da li je kripto-tržište na početku novog uzleta
Tržišna kapitalizacija kriptovaluta je od početka godine porasla za oko 110 odsto.
12.12.2023
Cardano dostigao najveću cenu od 2022, sledi li veliki pad
Cena tog tokena skočila je za 50 odsto tokom poslednjih sedam dana.
11.12.2023
Trgovci opcijama ciljaju na bitcoin od 50.000 dolara do januara
Trgovci opcijama se okreću opkladama da će bitcoin porasti na 50.000 dolara do januara, dok mnogi posmatrači tržišta očekuju pokretanje spot ETF-ova.
07.12.2023
Bitcoin posle šestodnevnog skoka premašio 43.000 dolara
Bitcoin se kretao iznad 43.000 dolara posle najdužeg pobedničkog niza od maja.
06.12.2023
Naime, kako tradicionalno tržište obveznica ide ka trećoj godini gubitaka bez presedana, a širi indeksi na berzi drže se uglavnom neuobičajenih prinosa nakon prošlogodišnjeg medveđeg tržišta, kriptovalute su spremne da postanu imovina sa najboljim učinkom u 2023. Cena bitcoina se ove godine više nego udvostručila, a neke manje kriptovalute, poput solane, ostvaruju još bolje rezultate. Tokovi finansiranja se vraćaju ulagačima koji su dodali 807 miliona dolara (942 milijarde RSD) prošle godine u proizvode kojima se trguje na kripto-berzama, i svoju imovinu povećali na skoro 10 milijardi dolara (1.170 biliona RSD), prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Postoje znaci da se leveridž na tržištu povećava, pri čemu potražnja za pozajmljivanjem u kriptovalutama podiže kamatne stope iznad 10 procenata za neke stabilne kriptovalute osmišljene da prate vrednost američkog dolara.
Međutim, osuda Bankman-Frieda nikako ne poništava sudski dosije sektora kriptovaluta. Isti američki tužioci optužili su suosnivača kompanije Terraform Labs Do Kwona da je organizovao navodnu prevaru koja je prošle godine izbrisala najmanje 60 milijardi dolara (7.010 biliona RSD) tržišne vrednosti iz kriptovaluta terraUSD i luna, što je između ostalog pokrenulo krizu u kompaniji FTX. Alex Mashinsky, bivši izvršni direktor kompanije Celsius Network LLC, uhapšen je u julu i optužen za, kako tužioci navode, šemu za obmanu kupaca pre nego što je kripto-zajmodavac propao sa više od milijardu dolara duga. On se izjasnio da nije kriv po tačkama optužbe. Su Zhu, suosnivač hedž-fonda kompanije Three Arrows Capital u stečaju, zatvoren je u septembru u Singapuru, pošto su likvidatori izvršili maksimalni pritisak nakon višemesečne prepirke oko pronalaženja imovine propale kompanije. U međuvremenu, kompanije Gemini Trust Co. i Genesis Global Holdco iz Digital Currenci Group u vlasništvu blizanaca Winklevoss zaglibile su se u međusobne tužbe, kao i u pravnim postupcima koje su pokrenule zakonske institucije zbog njihovog partnerstva u zaduživanju i pozajmljivanju.
Changpeng Zhao, poznat kao CZ, najnoviji je u nizu mnogih kripto-osnivača koji se suočavaju sa potencijalno značajnim pravnim posledicama. Osnivač kompanije Binance Holdings, najveće kripto-berze na svetu, podneo je ostavku na mesto generalnog direktora u okviru sporazuma o nagodbi sa američkim tužiocima koji uključuje mogućnost zatvorske kazne.. Binance je priznao krivicu i pristao da plati novčanu kaznu koja ukupno iznosi 4,3 milijarde dolara.
To dovodi do pitanja koliko treba da bude blistava budućnost ovog tržišta da bi mogla da zaseni sve ove negativne aspekte. Sama činjenica da se svi ovi krivični slučajevi, stečajevi i regulatorne radnje dešavaju odjednom, navela je mnoge u ovom sektoru da se nadaju da će završnice ovih slučajeva u sudnici označiti kraj ere divljeg zapada kriptovaluta i ući u zreliju, manje haotičnu fazu.
Očekivanja te željene tranzicije nigde se ne primećuju više nego u industriji fondova čijim se udelima trguje na berzi (ETF-ova). Investicioni gigant BlackRock Inc. ušao je ove godine u tesnu trku za spot bitcoin ETF. Široko je rasprostranjeno verovanje da je odobrenje za pokretanje jednog ili više Bitcoin ETF-a neizbežno nakon što je sud u avgustu poništio odbijanje Komisije za hartije od vrednosti na predlog kompanije Grayscale Investments LLC-a da se njen fond pretvori u ETF. Veći deo ovogodišnjeg uspona bitcoina pripisuje se nadi da će ETF otvoriti novi izvor potražnje od te vrste investitora (i njihovih finansijskih savetnika) koji su ranije bili nevoljni da se angažuju sa investicionim platformama izvorno namenjenim kriptovalutama. Iako ima mnogo skeptika, činjenica da su kriptovalute imovina sa najboljim učinkom ove godine širi strah od propuštene prilike (engl. Fear of Missing Out - FOMO) .
Samo vreme će pokazati da li je ova transformacija u zreliju, normalizovanu post-FTX fazu za kriptovalute samo pusta želja ili ne. Postoje naznake da se to neće dogoditi bez trvenja. Plan kompanije PayPal Holdings Inc. za razvoj stejblkoina brzo je naišao na sudski poziv koji joj je uputila američka Komisija za hartije od vrednosti (engl. Securities and Exchange Commission - SEC). Kompanija Coinbase Global Inc. zaglibljena je u gotovo egzistencijalnoj borbi sa SEC-om, koji je tužio najveću američku berzu u junu zbog navodnog propusta da se registruje kod agencije kao broker, berza ili klirinška firma.
Sve nade da će zakonodavci u SAD usvojiti zakone koji će obezbediti preko potrebnu pravnu jasnoću kripto-industrije su male, imajući u vidu disfunkciju Kongresa. Čak i ako se to dogodi, ne postoji duga lista primera kojima bi vlada sprečila stvaranje balona na finansijskom tržištu ili bolne krahove koji neizbežno slede. Na sreću ili nesreću, to je posao koji obično obavlja samo tržište praćenjem sopstvenih kretanja, uključujući prošlogodišnje brisanje kriptovaluta od dva biliona dolara (215 triliona RSD) koje je uništilo Bankman-Friedovu imperiju FTX.
„Podsetimo se da je upravljao ‘bezbednom i regulisanom’ berzom, a nijedan regulator ga nije uhvatio“, objavio je na društvenoj mreži X Erik Voorhees, rani zagovornik kriptovaluta, nakon što je porota donela osuđujuću presudu za Bankman-Frieda. „Ta zasluga pripada tržištu, koje nije samo veliki izvor inovacija, već i najbolji arbitar za disciplinu i pravdu.”
Bankman-Fried sedi u ćeliji zatvora u Bruklinu u Njujorku i čeka da sazna koliko će godina provesti iza rešetaka.
*Dodat je deo o CZ Zhaou iz Binancea koji nije pomenut u originalu.