Protekla godina je za ključne svetske berzanske indekse bila rekordna kada je reč o padovima prinosa, a ako je suditi po dosadašnjoj istoriji berzi, ova će biti odlučujuća za njihovu dalju trajektoriju.
Po nepisanom ali oprobanom pravilu sa američkih berzi, za vreme višegodišnjih kriza, ukoliko pad berzanskih indeksa u drugoj godini premaši pad iz prve, indeksi u trećoj godini tonu samo još dublje. Da li će se istorija ponoviti? Zasada, berze deluju donekle bezbedno od te sudbine.
Indeks S&P 500 je završio prvi kvartal ove godine rastom od sedam procenata, nakon pada od skoro 20 procenata u 2022. Tehnološki orijentisan Nasdak je prošlu godinu zaključio padom od 33 procenta, a ovaj kvartal rastom od skoro 17 procenata. Ipak, u S&P 500 veliki deo skoka dolazi od Big Five kompanija - tehnoloških giganata kao što su Google i Meta.
Opširnije
JPMorgan upozorava na zatišje pred buru na tržištu akcija
Rizična ulaganja koja podstiču ovogodišnji rast akcija verovatno će oslabiti usled turbulencija oko banaka, naftnog šoka i usporavanja rasta, kažu iz JPMorgana.
04.04.2023
Stres u bankama znak kraja tržišta medveda, kaže Michael Wilson
Strateg Morgan Stanleya smatra da situacija najavljuje početak bolnog i opakog kraja tržišta medveda američkih akcija.
20.03.2023
U intervjuu za Bloomberg Adria Connect, fond menadžer u zagrebačkom InterCapitalu Jure Borovac objašnjava da su nešto pozitivniji ekonomski podaci, niže cene energenata i otvaranje Kine doprineli entuzijazmu investitora.
"Međutim, stres u bankarskom sektoru koji se manifestovao kroz poteškoće u Silicon Valley Banku počeo je da pokazuje posledice dizanja kamatnih stopa centralne banke. Više se ne očekuje dalje dizanje kamatnih stopa do kraja godine, nego se očekuje potpuni preokret monetarne politike, te pad kamatnih stopa na kraju godine. To posledično znatno utiče na tehnološke akcije koje su natprosečno osetljive upravo na kretanja kamatnih stopa, pa je tako i Big Five povukao ceo indeks prema gore", objasnio je on.
Postoji i druga strana medalje - dok tehnološki giganti drže solidne performanse, manji igrači zaostaju - kako na indeksima, tako i u investicijama. VC investicije u startapove u Sjedinjenim Američkim Državala pale su više od 50 procenata u prvom kvartalu ove godine i pokazatelj su posledica koje na nove kompanije ima usporavanje u tehnološkom sektoru.
Američki startapovi prikupili su 37 milijardi dolara VC investicija u prva tri meseca 2023, što je najniža svota u poslednjih 13 kvartala, pokazali su podaci PitchBooka i National Venture Capital Associationa. Sklopljeno je manje od 3.000 ugovora, što je najniži broj u više od pet godina. Pao je i broj prodaja i inicijalnih javnih ponuda, te je prošle godine njihova vrednost iznosila 71,4 milijarde dolara, što je prvi put u šest godina da je ta vrednost pala ispod 100 milijardi.
"Ono što vidimo kao uslov za povratak investitora u rizične investicije je ili neka korekcija ili pozitivno razrešavanje pitanja inflacije i kretanja kamatnih stopa. Znači, bitno je da investitori dobiju nekakvu vidljivost za dalje poslovanje. To i dalje ne vidimo, tako da očekujemo da će i u nastavku godine biti otežana situacija upravo za te delove ekonomije, te će sredstva i dalje nastaviti odliv u ove sigurnije delove", smatra Borovac.