Ugovor o kupovini 12 borbenih aviona vredan 2,7 milijardi evra bacio je u senku sve sporazume koji su potpisani prvog dana posete predsednika Francuske Emmanuela Macrona. Prvi avioni "rafal" biće isporučeni Srbiji 2028. godine, a preostali deo u manje od dve godine nakon toga, rekao je izvršni direktor kompanije Dassault Aviation Eric Trappier za Bloomberg u Beogradu.
Prema pisanju Bloomberga, na ovaj način Srbija jača veze sa ključnim članicama Evropske unije i okreće svoje vojne narudžbine od tradicionalnog partnera Rusije.
Nabavka najsavremenijih vojnih aviona nije kupovina jeftine igračke. Ugovorena suma je nešto manje od pet odsto BDP-a Srbije. Potpisani ugovor će, najverovatnije, finansijski gledano, biti najskuplji pojedinačni ugovor za nabavku nekog oružanog sistema i njegovih pratećih elemenata u istoriji Vojske Srbije. Ipak predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je po potpisivanju ugovora da to neće ugroziti javni dug države.
Opširnije
Macron bi mogao da u Srbiji potpiše prodaju 'rafala'
Vučić je ranije rekao da Srbija želi da kupi 12 francuskih borbenih aviona za oko tri milijarde evra.
27.08.2024
Polugodišnji rezultati proizvođača Rafalea uzleteli visoko
Dassault Aviation ima dve glavne proizvodne grupe: civilnu i vojnu. Vojna je okrenuta proizvodnji mlaznih lovaca Rafale, a civilna korporativnim avionima pod brendom Falcon.
24.07.2024
Srbija merka francuske avione dok Vučić obećava još para za odbranu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obećao je da će povećati izdatke za odbranu kako bi unapredio vojsku.
20.02.2023
Sa Macronom u četvrtak od 'rafala' do veštačke inteligencije
Macron će otvoriti modernizovani beogradski aerodrom.
28.08.2024
Srbija ugovara kupovinu 12 novih 'rafala' od Francuske
Reč je o nabavci veoma modernih lovaca-bombardera četvrte plus plus generacije, kaže Nemanja Starović, državni sekretar u Ministarstvu odbrane.
09.04.2024
Prva rata će iznositi 421 milion evra i u 2024. i 2025. Srbija će uplatiti po 15 odsto iz budžeta, rekao je Vučić.
Mihailo Gajić, predsednik Libeka, koji je radio ekonomsku analizu nabavke vojnih aviona "rafal", ocenjuje za Bloomberg Adriju da Srbija ima novca da finansira tu kupovinu.
Prema njegovim rečima, pet odsto BDP-a podeljeno na deset godina nije nešto što Srbija ne može da priušti, niti je to nešto što će potopiti javne finansije.
"Međutim, postavlja se pitanje da li su ti avioni neophodni, imajući u vidu političko i bezbednosno okruženje u kome se nalazimo i naš nivo ekonomskog razvoja. Možda smo te avione mogli da kupimo kasnije, a novac iskoristimo za neku drugu infrastrukturu koja nam je u ovom trenutku neophodna", smatra Gajić.
Kada je kupovina već ugovorena, kaže, Srbiji ide naruku to što je ukupan nivo javnog duga oko 50 odsto BDP-a, znači relativno nizak u evropskim okvirima i nešto što naša privreda može da finansira.
Ugovor je finalizovan samo nekoliko sati pre nego što je Macron sleteo, jer su Francuzi tražili "određene garancije" od Srbije, rekao je Vučić za RTS uoči posete francuskog lidera. Cena nije bila glavna prepreka.
Macron je prilikom potpisivanja naveo da taj ugovor predstavlja istorijski sporazum i stratešku promenu koja će doprineti miru u Evropi, kao i da je reč o "velikoj promeni" i prilici za regionalnu integraciju jer su u "rafal klubu" i Grčka i Hrvatska.
"Mesto Srbije je u EU", bio je jasan, a preneo je Bloomberg.
Macron je izbegao pitanje novinara o potencijalnim transferima tehnologije Rusiji, rekavši da veruje svom domaćinu i insistirajući na "najsavremenijim" ugovornim odredbama.
Naglasio je i da Srbija neće dobiti Meteor rakete, "kao što ih neće dobiti niko u okruženju osim Grčke", misleći na Hrvatsku, koja je kupila polovne letelice.
Srbija je tako postala osmi inostrani kupac odnedavno ponovo popularne francuske letelice. Srbija će kupiti letelice poslednje F4 verzije, i posle Ujedinjenih Arapskih Emirata i Francuske postati tek treći njen korisnik.
Srpsko ratno vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana dobiće nove višenamenske borbene avione, prvi put nakon 1987. godine, kada je RV i PVO Jugoslovenske narodne armije nabavilo lovce MiG-29.
Gajić pojašnjava da su ti "migovi" dobijeni od Rusije. On ne spori da postoji potreba za investiranjem u vojnu avijaciju. Podseća da je Ministarstvo odbrane još 2012. godine sačinilo studiju u kojoj se kaže da su Srbiji potrebni novi avioni, i to francuski „rafali“.
"Srbija poslednjih nekoliko godina ulaže više u naoružanje nego što je ranije bio slučaj, ali je to ispod dva odsto BDP-a, što je ispod granice koju NATO preporučuje svojim državama. To što deluje da se Srbija naoružava jeste zato što je u poslednjih deset godina malo ulagano u vojnu opremu i vojsku."
Prema njegovom mišljenju, ova kupovina vezuje Srbiju za Zapad u vojnom smislu.
"Postoje mišljenja da Srbija traži partnera na Zapadu koji će imati malo više sluha za naše političke interese u regionu i da ga je pronašla u Francuskoj. Francuski BDP je 2.770 milijardi evra, tako da za njih naša kupovina vojnih letelica 2,7 milijardi evra kap u moru", kaže Gajić.
U Srbiji se o nabavci višenamenskih borbenih aviona intenzivno govori već oko dve i po godine.
Kada je reč o vojnoj saradnji Srbije i Francuske, Srbija već ima respektabilan broj helikoptera "erbas", koje francuska proizvodi zajedno sa Nemačkom. Saradnja sa Francuskom traje godinama, a od te zemlje nabavljene rakete "mistral" i za vojsku su nedavno stigli najmoderniji francuski radari.
Dassault isporučuje 220 lovaca 'rafal' idućih godina
Francuski proizvođač letelica Dassault Aviation imao je odlično prvo polugodište 2024. Neto prihodi od prodaje porasli su za 11 odsto na 2,54 milijarde evra, a operativna dobit je povećana za 13 odsto na 170 miliona evra. Neto dobit je skočila za devet odsto, na 442 miliona evra.
Dassault Aviation ima dve glavne proizvodne grupe: civilnu i vojnu. Vojna je okrenuta proizvodnji mlaznih lovaca "rafal", a civilna korporativnim avionima pod brendom Falcon. Nešto manje od dve trećine prihoda u prvom delu godine stiglo je iz vojne proizvodnje, a ostatak iz civilne.
Prva polovina ove godine posebno je bila značajna za Dassault po iznosu novih porudžbina, vrednih čak 5,1 milijardu evra, u poređenju sa 1,7 milijardi u istom periodu prošle godine.
Od novih narudžbina, najveći deo se odnosi na 18 lovaca "rafal" vrednih 3,9 milijardi evra, a ukupna vrednost knjige porudžbina je zbog toga porasla na ukupno 41,2 milijarde evra. Francuska kompanija bi, shodno tome, idućih godina trebalo da isporuči oko 80 Falcon aviona korporativnim kupcima i više od 220 lovaca "rafal".
(Ažurirano podacima o poslovanju Dassult Aviation i izjavom Mihaila Gajića)