Holandska vlada radi na zakonu koji će omogućiti da se kineskim studentima zabrani pristup univerzitetskim programima o osetljivim tehnologijama, uključujući poluprovodnike i odbranu, tvrde ljudi upoznati sa temom.
Dok će jezik u planiranom zakonu verovatno izbegavati da posebno imenuje Kinu, jasna namera je da se spreči da studenti iz te azijske zemlje dobiju pristup osetljivom materijalu tokom studija, naveli su ljudi, insistirajući da ne budu identifikovani jer su pregovori privatni.
Mere, koje su još u fazi nacrta, poslednja su eskalacija u diplomatskoj borbi između Holandije i Kine na polju industrije poluprovodnika. Holandska vlada je ranije ove godine pristala da se pridruži naporima SAD za dalje ograničavanje izvoza tehnologije čipova u Kinu i započela je istragu o preuzimanju lokalnog proizvođača čipova Nowi od strane kineske firme Nexperia, izazivajući tenzije sa jednim od svojih najvećih trgovinskih partnera.
Opširnije
SAD u program za proizvodnju čipova ulažu 52 milijarde dolara
Bidenova administracija odabrala vođu tima za realizaciju programa vrednog 52 milijarde dolara.
07.06.2023
Intel kroz prodaju dela udela u Mobileyeju prikuplja 1,5 milijardi dolara
Američka kompanija nudi 35 miliona akcija sa opcijom da proda još 5,25 miliona akcija izraelskog proizvođača tehnologije za automatizovanu vožnju.
06.06.2023
TSMC smanjuje projekciju CAPEX-a na 32 milijarde dolara
TSMC je ponovo potvrdio projekcije prihoda u prvoj polovini 2023. koji bi (posmatrano u američkim dolarima) trebalo da padnu za 10 odsto.
06.06.2023
Kina i Južna Koreja će bliže sarađivati u području čipova
Kina je saopštila da se dogovorila s Južnom Korejom o jačanju dijaloga i saradnje u lancima snabdevanja poluprovodnicima.
27.05.2023
Holandsko ministarstvo obrazovanja potvrdilo je da radi na merama za uvođenje obaveznog skrininga učenika i istraživača u osetljivim predmetnim oblastima, navodi se u saopštenju poslatom mejlom. Sve mere će biti neutralne i neće biti usmerene ni na jednu određenu zemlju, saopštilo je ministarstvo.
U nedavnom izveštaju holandske obaveštajne agencije tvrdi se da Kina "predstavlja najveću pretnju" ekonomskoj bezbednosti zemlje. Kina je jedan od najvećih trgovinskih partnera Holandije.
Obaveštajna agencija je saopštila da je mnogim holandskim kompanijama i institucijama teško da naprave odgovarajuću procenu rizika ekonomske i naučne saradnje sa Kinom. "Kina često krije da njena vlada ili vojska mogu biti uključene u takvu saradnju u pozadini", navodi se u izveštaju. "Negativni aspekti saradnje često postaju očigledni tek na duži rok."
Takođe se navodi da Kina cilja na holandske visokotehnološke kompanije i institucije kroz "korporativna preuzimanja, akademsku saradnju, kao i nelegitimnu (digitalnu) špijunažu, insajdere, tajne investicije i ilegalni izvoz".
Ranije ove godine, ASML Holding NV, ključni zupčanik u globalnoj industriji poluprovodnika, optužio je bivšeg zaposlenog iz Kine za krađu poverljivih informacija. Holandska tehnološka kompanija, koja proizvodi mašine potrebne za proizvodnju najsavremenijih čipova koji se koriste u svemu, od električnih vozila do vojne opreme, pokrenula je internu istragu i pooštrila bezbednosne kontrole nakon što je otkrila incident, koji je možda prekršio propise kontrole izvoza.
Holandija, jedan od najvećih svetskih izvora mašina i stručnosti potrebnih za proizvodnju naprednih poluprovodnika, suočava se sa sve većim pritiskom Vašingtona da pomogne u stvaranju globalne blokade kako bi se ugušio uspon Pekinga u proizvodnji čipova. Ali ASML je najvrednija tehnološka kompanija u zemlji i Evropi, a Kina je jedan od njenih najvećih kupaca.
Holanđani su se našli između SAD i Kine u eskalirajućoj borbi oko svetskog lanca snabdevanja čipovima. Čini se da holandske mere za proširenje ograničenja na izvoz najnovije poluprovodničke tehnologije nisu oštre kao mere koje je Bajdenova administracija pokrenula prošle godine, pošto SAD predvode napore da se ograniči izvoz mašina i znanja u Kinu.
Odluka Holandije da zabrani pristup nekim kineskim studentima dolazi pošto je broj američkih studentskih viza izdatih kineskim državljanima opao za više od 50 odsto u prvoj polovini 2022. u poređenju sa nivoom pre kovida zbog zategnutih političkih veza, prema nedavnom izveštaju Wall Street Journala.
Holandska vlada je nedavno primenila zakon o testiranju bezbednosti investicija, spajanja i akvizicija, koji joj omogućava da ograniči veličinu investicija ili blokira sporazume sa međunarodnim kompanijama u ime nacionalne bezbednosti. Kao i predviđeni zakon o skriningu studenata, novi zakon o akvizicijama takođe ne imenuje nijednu zemlju pojedinačno. Ali u ovom trenutku Rusija i Kina su među zemljama na koje Holandija treba da obrati posebnu pažnju, rekao je ministar za ekonomska pitanja Micky Adriaansens u intervjuu za Bloomberg.
Financial Times je ranije objavio da vlada planira da proverava međunarodne studente iz Kine zbog potencijalnog rizika po nacionalnu bezbednost, pozivajući se na intervju sa holandskim ministrom obrazovanja Robbertom Dijkgraafom.
Holandski univerziteti trenutno samostalno odlučuju o prijemu međunarodnih studenata i istraživača koji se prijavljuju za osetljive programe. Oni imaju mogućnost da konsultuju vladinu aplikaciju za pitanja o tome kako da se pozabave ovim razmatranjima. Godine 2022. vladi je upućeno 89 pitanja sa univerziteta; 52 su se odnosila na Kinu, 21 na Rusiju i 16 na Iran, rekao je Dijkgraaf u pismu parlamentu u decembru.
U aprilu su ASML i Tehnološki univerzitet u Ajndhovenu najavili zajednički istraživački program koji će koštati "nekoliko stotina miliona evra" o veštačkoj inteligenciji i poluprovodničkoj litografiji. Program, koji će uključivati ASML čistu sobu u okviru univerzitetskog kampusa i inženjere kompanije koji će podučavati međunarodne naučne talente, stvoriće do 40 doktorskih pozicija godišnje, navodi se u saopštenju.