Kako je i kada Bashar Al Assad uspeo da napusti Siriju, pitanje je koje mnogi postavljaju ovih dana, a sada su se pojavili detalji ove "operacije". Naime, ruski obaveštajni agenti organizovali su Assadovo bekstvo, prebacivši ga iz Sirije preko ruske vazdušne baze, dok je transponder na avionu bio isključen kako bi se izbeglo praćenje, izjavili su za Bloomberg anonimni izvori upoznati sa situacijom.
Dok su snage sirijske opozicije brzo napredovale prema glavnom gradu Damasku, sudbina Bashara Al Assada zavisila je od Rusije, dok je njegova vojska polako nestajala. Sada ruski predsednik Vladimir Putin zahteva da se utvrdi zašto ruska obaveštajna služba nije prepoznala rastuću pretnju Assadovoj vlasti, izjavio je izvor blizak Kremlju koji je upoznat sa situacijom.
Opširnije
Kako je nastao haos u Siriji i šta posle Assada
Veruje se da Al-Jolani zapoveda borcima kojih je otprilike 15.000.
09.12.2024
Pad Assada: kraj brutalne vladajuće dinastije u Siriji
Prema informacijama ruskih agencija Tass i RIA Novosti Rusija im je pružila azil porodici Bashara al-Assada
08.12.2024
Šta rasplamsavanje sukoba u Siriji znači za stabilnost celog regiona
Podgrevanje 'zamrznutog konflikta' dolazi posle četiri godine relativnog mira.
02.12.2024
Otvorena bliskoistočna Pandorina kutija, šta bi sve moglo da izađe iz nje?
Iran je u utorak ispalio oko 200 balističkih projektila na Izrael.
02.10.2024
I dalje potresen snimkom linčovanja i sakaćenja libijskog lidera Muammar Gaddafija tokom građanskog rata u Libiji 2011. godine, Kremlj je preduzeo akciju da spasi svog saveznika, jer je zaključio da više ne može da podrži Assadov režim. Rusija je ubedila Assada da će izgubiti borbu protiv naoružanih grupa predvođenih bivšim ogrankom Al Kaide, HTS-om, i ponudila njemu i njegovoj porodici siguran prolaz ako odmah napuste zemlju, tvrde tri anonimna izvora koja su upućena u situaciju.
Rusija je u početku bombardovala opozicione borce, pokušavajući da ih potisne i ojača Assadove snage. Međutim, kako je sirijska vojska pružala slab otpor dok su pobunjenici zauzimali grad Hamu, a zatim i Alepo, Rusija je zaključila da ne može da zaštiti režim, rekao je jedan od izvora.
Na ove tvrdnje portparol Kremlja Dmitry Peskov nije odgovorio, dok Putin do sada nije komentarisao kolaps Assadovog režima.
"Ovo je bila kontrola štete", rekao je Ruslan Pukhov, direktor Moskovskog centra za analizu strategija i tehnologija. On kaže da je "veoma logično" da je Rusija savetovala Assadu da se povuče, jer je želela da izbegne krvoproliće u kojem bi on mogao da doživi sudbinu kao Gaddafi ili irački lider Saddam Hussein, koji je nakon suđenja 2006. godine obešen.
Rusi bili iznenađeni brzinom akcije pobunjenika
Ruski zvaničnici bili su iznenađeni brzinom kojom se situacija odvijala na terenu, a Kremlj sada pokušava da zadrži smirenost jer u Siriji ima dve ključne vojne baze, pomorsku luku Tartusu i vazduhoplovnu bazu u Hmeimimu. Ruski mediji ovih dana pišu i da je Assad sam kriv za svoj poraz, dok Moskva tvrdi da je ispunila svoje obećanje time što ga nije napustila, i sada joj je cilj očuvanje strateških interesa u Siriji i širom Bliskog istoka.
Podsetimo, dinastija Assad vladala je Sirijom više od pola veka, a Bashar Al Assad je nasledio vlast 2000. godine. Građanski rat u Siriji zvanično je počeo 2011, a 13 godina kasnije Assad je svrgnut munjevitom akcijom pobunjenika. Sirija je sada u rukama pobunjenika, koji su odredili Mohammeda Al Bashira za privremenog premijera prelazne vlade. Al Bashir će formirati prelaznu vladu, s ciljem da se, kako je saopšteno, izbegne da zemlja sklizne u haos. On je do sada predvodio manje delove teritorija pod kontrolom pobunjenika.
Zauzimanje Damaska predvodila je grupa HTS za oslobođenje Levanta, čime je njen vođa, Sirijac Ahmed Al Shara, odnosno Al Jolani iznenada dospeo na vrlo uticajnu poziciju s potencijalnim uticajem na budućnost Sirije. HTS je, inače, naslednik Fronta Al Nusra, ogranka Al Kaide, koja stoji iza terorističkih napada na SAD 11. septembra. Al Jolani se pridružio Al Kaidi, a nakon američke invazije na Irak okupacione snage su ga zarobile i pritvorile.
HTS je na spisku terorističkih organizacija SAD, ali i drugih zemalja, a Amerikanci nude nagradu od 10 miliona dolara za informacije o Al Jolaniju. Njegova prošlost, svakako, otvara niz pitanja o tome koliko je zaista promenio svoje ekstremističke stavove i iskorenio ih unutar HTS-a.
- U pisanju pomogao Henry Meyer.