Nova vlada mađarskog premijera Petera Magyara rizikuje da uđe u sukob s Evropskom unijom (EU) zbog svog plana o nastavku kupovine ruske energije.
Budimpešta želi da diverzifikuje uvoz energenata nakon što se prethodna vlada gotovo potpuno oslanjala na ruske isporuke, ali ne želi ni potpuno da prekine veze sa Moskvom, izjavio je u ponedeljak budući ministar ekonomije i energetike Istvan Kapitany.
Njegova izjava predstavlja prvi nagoveštaj tenzije između Brisela i Magyara, koji je obećao da će Mađarsku "vratiti bliže Evropskoj uniji" nakon 16 godina kontroverzne vladavine Viktora Orbana.
Opširnije
Savršena oluja oborila dobit Mola za 75 odsto, NIS i dalje na stolu
Mađarska naftna i gasna kompanija Mol Group ostvarila je neto dobit od oko 123,7 miliona dolara u prvom kvartalu ove godine, što je za skoro 75 odsto manje u poređenju s istim periodom prošle godine.
08.05.2026
Mađarska razmatra smanjenje kamata u junu nakon jačanja forinte
Izbori su doveli novu vladu koja je obećala da će budžetsku potrošnju usmeriti na održiv put, obezbediti pristup ka 20 milijardi dolara zamrznutih fondova Evropske unije i postaviti ekonomiju na put ka usvajanju evra.
07.05.2026
Orban odbija poslaničko mesto i najavljuje obnovu stranke
Viktor Orban se povlači iz parlamenta nakon istorijskog poraza, ali pokušava da zadrži uticaj kroz liderstvo u Fideszu dok nova vlast preuzima kontrolu.
26.04.2026
Budući premijer Mađarske upozorava: Orbanovi ljudi iznose milijarde iz zemlje
Dolazeći premijer Peter Magyar optužio je Orbanove bliske saradnike za masovno iznošenje imovine i najavio oštru kampanju povraćaja kapitala.
26.04.2026
EU planira zabranu uvoza ruske nafte i prirodnog gasa. Do prošle godine, samo tri odsto ukupnog uvoza nafte u Uniju dolazilo je iz Rusije, a najveći deo završavao je u dve zemlje - Mađarskoj i Slovačkoj.
"Ne želimo da se odviknemo od ruske energije, već da se oslonimo na više izvora", rekao je Kapitany, bivši izvršni direktor kompanije Shell, nakon saslušanja u parlamentu. "Imamo dva naftovoda i moramo da ih koristimo. Energiju uvek moramo nabavljati iz najjeftinijih i najpouzdanijih izvora."
Kapitany je dodao da nova vlada neće pokušavati da utiče na poslovanje kompanije Mol, delimično državne mađarske naftne kompanije koja je uvozila rusku naftu i koja je ranije ulazila u sporove sa Hrvatskom zbog kapaciteta naftovoda kao alternativnog pravca snabdevanja. Naveo je i da ima "veoma dobar" odnos sa menadžmentom Mola.
Usklađivanje proevropskog zaokreta Mađarske s energetskom politikom biće zadatak Anite Orban, buduće ministarke spoljnih poslova, koja je obećala konstruktivnu saradnju s Evropskom unijom.
Ona je tokom parlamentarnog saslušanja rekla da će Mađarska pravo veta - koje je Viktor Orban često koristio na samitima EU - ubuduće koristiti samo kao krajnju meru. Prioritet nove vlade, kako je navela, jeste obnavljanje pristupa desetinama milijardi evra iz fondova Evropske unije, koji su prethodnoj vlasti bili suspendovani zbog zabrinutosti za vladavinu prava.
"Prečesto je Mađarska predstavljala problem u evropskom odlučivanju", rekla je Anita Orban, koja nije u srodstvu sa bivšim premijerom. "Veto smo koristili ne kao poslednje sredstvo, već radi političkog efekta."