Nemačka vlada priprema milijarde evra novih investicija u nacionalnu industriju poluprovodnika, dva meseca nakon što je Intel odustao od planova za izgradnju fabrike čipova u Magdeburgu, vredne 30 milijardi evra.
Nova sredstva će biti obezbeđena za proizvođače čipova da razviju "moderne proizvodne kapacitete koji značajno premašuju trenutno stanje u industriji", rekla je Annika Einhorn, portparol nemačkog Ministarstva ekonomije, u saopštenju u četvrtak. Očekuje se da će subvencije iznositi oko dve milijarde evra, navode dve osobe koje su prisustvovale zvaničnom događaju o planovima finansiranja ove nedelje i koje su tražile da budu anonimne.
Portparol resornog ministarstva je, na upit Bloomberg Newsa, rekao da će planirana suma biti u "nižem jednocifrenom rasponu od milijardu evra", odbijajući da bude konkretniji. Ministarstvo ekonomije je ranije objavilo poziv kompanijama za proizvodnju čipova da se prijave za nove subvencije u novembru.
Nova vlada Nemačke bi trebalo da bude izabrana u februaru, a verovatno će planirati sopstveni budžet, što predstavlja neizvesnost za proizvođače čipova koji se sada prijavljuju za subvencije.
Vlade širom sveta ulažu javna sredstva u industriju čipova, u okviru napora da se lokalizuje proizvodnja komponenti koje kontrolišu sve - od najsavremenije veštačke inteligencije do svakodnevnih naprava. Taj pritisak dolazi nakon poremećaja u snabdevanju u doba kovida 19, ali i zbog toga što bi rastuće tenzije između SAD i Kine oko Tajvana mogle omesti ključni izvor osnovne tehnologije.
Evropski zakon o čipovima, usvojen 2023. godine, trebalo bi da ojača industriju poluprovodnika u bloku i da udvostruči svoj tržišni udeo na 20 odsto globalnog proizvodnog kapaciteta do 2030. godine.
Nemački sektor čipova suočio se sa dva velika zastoja. Intelova planirana fabrika u Magedeburgu bila je na putu da postane najveći projekat podržan u okviru zakona EU o čipovima, sa subvencija vrednim 10 milijardi evra. Međutim, problematična američka kompanija odložila je svoje planove u septembru. Wolfspeed Inc. i ZF Friedrichshafen AG su, takođe, povukli svoj planirani poduhvat sa čipovima u zapadnoj Nemačkoj.
Prve runde nemačkih subvencija za čipove prema Evropskom zakonu o čipovima dodeljene su Intelu i zajedničkom preduzeću Infineona i TSMC-a u Drezdenu. Nemačko ministarstvo ekonomije želi da iskoristi nova sredstva koja su predložena za subvencionisanje 10 do 15 projekata u nizu oblasti, uključujući proizvodnju sirovih vafer konektora i montažu mikročipova.
"Finansirani projekti treba da doprinesu snažnom i održivom mikroelektronskom ekosistemu u Nemačkoj i Evropi", kaže Annika Einhorn.